شهر باستانی افرودیسیاس

شهر باستانی افرودیسیاس

 شهر باستانی افرودیسیاس | ترکیه

آفرودیسیاس (Aphrodisias) ترکیه، همانطور که از نامش هویداست، شهریست کوچک و باستانی از بازماندگان یونان باستان، که سال هاست در ۱۶۰ کیلومتری  شمال شرقی مارماریس در آناتولی خودنمایی می کند.

نام آفرودیسیاس ریشه اش را از آفرودیت، الهه ی عشق در یونان باستان کسب نموده است؛ الهه ای که بتی از وی در آفرودیساس قرار داشته است. آفرودیسیاس شامل مدارسی معتبر در زمینه های مجسمه سازی و فلسفه، همچنین مرکز پاگانیسم (چند خدایی یا کافرکیشی) بتا قرن پنجم میلادی بود.

شهر آفرودیسیاس، در منطقه ای زلزله خیز جای گرفته و در طول این سالیان، زلزله هایی متعدد به ساختارش آسیب وارد کرده اند. این شهر پس از زلزله ای که در قرن هفتم هجری رخ داد، دیگر کیفیت پیشینش را به دست نیاورد، بلکه به شهری محروم بدل گشت. نام آفرودیسیاس را از شهر برداشتند و نام اِستاروپلیس بر آن نهادند تا شاید ذهنیت چندخدایی گَری هم از این شهر رخت بربندد. اما چندی نگذشت که نام کاریا (Caria) برایش متداول گشت. امروزه این منطقه با نام گِیره (Geyre) شناخته می شود.

شهر باستانی افرودیسیاس

آفرودیسیاس در سال ۱۱۹۷ دستمایه ی غارت سلجوقیان قرار گرقت و پس از آن تُرک ها تا قرن میلادی سلطه دار این شهر بودند.

به نقل قول از یونسکو، ثروت آفرودیسیاس برآمده از معادن سنگ مرمر در شمال شرق این شهر و هنری است که به دست مجسمه سازانش خلق شده است.

آدرس: ترکیه، گِیره، در ۸۰ کیلومتری پاموکاله

 

 

منبع:کارنوال