موزه باستان شناسی يونان

موزه باستان شناسی يونان

موزه باستان شناسی يونان

این موزه درون ساختمانی به سبک نئو کلاسیک قرار گرفته که در اواخر قرن نوزدهم میلادی بنا شده است.

طراحی موزه ملی باستان شناسی در ابتدا توسط ال. لانگ انجام شد و بعدها توسط ارنست زیلر تغییر داده شد. در هر طبقه این موزه سالن هایی وسیع برای نمایش آثار به همراه گالری های بسیاری وجود دارد که مجموعاً فضایی در حدود 8000 مترمربع را تشکیل می دهند.
اطلاعات گردشگری
موزه ملی باستان شناسی آتن -National Archeological Museum-، بزرگترین موزه یونان و یکی از بزرگترین موزه جهان است که حاوی مجموعه هایی جذاب و خیره کننده از دوران قدیم یونان می باشد.

موزه باستان شناسی يونان

وجود بیش از 11000 اثر ارزشمند مختلف در این موزه مربوط به دوران قبل از تاریخ تا عصر طلایی اواخر دوران باستان در یونان، بینش و دید بسیار خوب و عمیقی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. این موزه با افتخار در میان ده موزه برتر جهان قرار دارد.
از طریق ایستگاه متروی ویکتوریا و تنها با یک پیاده روی کوتاه 5 دقیقه ای می توان به موزه ملی باستان شناسی رسید. اگر بجای ایستگاه ویکتوریا در ایستگاه اُمونیا پیاده شوید، این مسیر در حدود 10 دقیقه طول خواهد کشید. همچنین خطوط تراموای 1، 2، 3، 5، 6، 7، 8، 9، 11، 13 و 15 نیز نزدیک موزه ایستگاه دارند. نزدیک ترین خیابان معروف به این موزه، خیابان الکساندراس می باشد. کودکان زیر 6 سال و دانشجویان و دانش آموزان اروپایی می توانند به طور رایگان از موزه دیدن کنند.

موزه باستان شناسی يونان

ساعات بازدید
این موزه در تمام طول هفته پذیرای بازدیدکنندگان است. ساعات بازدید در روزهای سه شنبه تا جمعه از 8 صبح الی 7 بعدازظهر، در روزهای دوشنبه از 12:30 ظهر الی 7 بعدازظهر و در روزهای شنبه، یکشنبه و ایام تعطیل از ساعت 8:30 صبح الی 3 بعدازظهر می باشد.

موزه باستان شناسی يونان
مجموعه های موجود در موزه ملی باستان شناسی
پنج مجموعه دائمی مختلف در این موزه وجود دارد که عبارتند از:
مجموعه آثار ماقبل تاریخ
این مجموعه حاوی آثاری از هزاره ششم پیش از میلاد تا سال 1050 پیش از میلاد می باشد. این آثار عمدتاً نشان دهنده سبک زندگی تمدن های بزرگی است که این زمان در محدوده دریای اژه شکل گرفتند. در این مجموعه آثار شگفت انگیزی از دوران نئولیتیک، سیکلادیک و میسِنائین به چشم می خورد. همچنین یافته های جالبی مربوط به سکونتگاه های دوران ماقبل تاریخ در منطقه ترا، نیز در این مجموعه دیده می شود. در این مجموعه آثاری از مجسمه های یونان باستان تا شاهکارهایی منحصربفرد قابل مشاهده است.
مجموعه گلدان ها و اشیای کوچک
در این مجموعه آثار ارزشمندی از سفالینه های مربوط به یونان باستان دیده می شود. این آثار از قرن یازدهم پیش از میلاد تا دوران رومی ها را شامل می شود.

موزه باستان شناسی يونان

مجموعه استاتاتوس
درست در قسمتی که مجموعه گلدان ها و اشیای کوچک وجود دارد، مجموعه استاتاتوس نیز دیده می شود. این مجموعه شامل آثار کوچکی مربوط به تمام دوران های تاریخی یونان می باشد.
مجموعه متالورژی (آثار فلزی)
در این قسمت اشیایی کوچک، پیکره ها و مجسمه های بزرگی دیده می شود.
مجموعه آثار باستانی مصر و خاور نزدیک
این مجموعه تنها مجموعه از این نوع در تمام یونان محسوب می شود که اشیای آن مربوط به 5000 سال پیش از میلاد تا دوران سلطه رومیان می باشد.

 

منبع:ushidar.com